poniedziałek, 30 czerwca 2008

Jak poszukiwać informacji w bibliotece szkolnej?

Poszukując w bibliotece materiałów na interesujący Was temat możecie poradzić się bibliotekarza lub samodzielnie spróbować dotrzeć do źródła.
Jeśli potrzebujecie podstawowych, krótkich, konkretnych informacji, szukajcie w encyklopediach, słownikach, poradnikach, bądź innych źródłach informacji bezpośredniej.
Gdy poszukujecie wiadomości szerszych, bardziej szczegółowych lub chcecie rozwijać swoje zainteresowania, przejrzyjcie literaturę popularnonaukową. Natomiast informacje bieżące, najbardziej aktualne znajdziecie w czasopismach.

Korzystajcie z naszych katalogów:

a) KATALOG ALFABETYCZNY odpowiada na pytanie, czy poszukiwana książka znajduje się w bibliotece i wskazuje jej miejsce na półce oraz informuje, jakie dzieła danego autora posiada biblioteka. Może być katalogiem autorskim - posługujemy się nim wtedy, gdy znamy nazwisko autora lub tytuł pracy zbiorowej. Odszukujemy skrzynkę z pierwszą literą nazwiska autora, a w niej karty katalogowe z jego nazwiskiem. Jeśli jest ich więcej - ułożone są alfabetycznie według tytułów. Jeżeli znamy tylko tytuł książki, korzystamy z katalogu tytułowego. Karty katalogowe w katalogu alfabetycznym są ułożone w kolejności alfabetycznej.
b) KATALOG RZECZOWY pozwala zorientować się, jakie książki na interesujący Was temat znajdują się w bibliotece. Karty w katalogu rzeczowym są ułożone w działy - według treści książek, a w obrębie każdego działu w porządku alfabetycznym. Spis działów znajdziemy nad katalogami.
c) KATALOG ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH zawiera opisy filmów i kaset, jakimi dysponujemy.